У Огулину отворен Српски културни центар
Извор: РТРС
У Огулину је отворен Српски културни центар на иницијативу Српског народног вијећа и градског Вијећа српске националне мањине.
Предсједник Српског народног вијећа Борис Милошевић рекао је да су прије нешто више од двије године покренули иницијативу да Огулин добије културни центар какав српска заједница и град заслужују.
Предсједник Вијећа српске националне мањине Огулина Наташа Затезало изјавила је синоћ на отварању да је ријеч о простору који ће служити као мјесто сусрета, дијалога, стваралаштва и очувања културне баштине.
Простор су освештали свештеници Српске православне цркве, наведено је на „Фејбсук“ страници Српског народног вијећа.
“Посебно ме радује мјесто на којем се налази Српски културни центар Огулин, у непосредном сусједству католичке цркве светога Крижа. И то не прешућујемо — то поносно показујемо. Двије куће, двије традиције, једна покрај друге, као добри сусједи који се преко ограде поздрављају свако јутро. Криж уз који ниче овај центар за нас није зид. Он је знак да се на истоме мјесту, у истоме граду, може стајати усправно у својој вјери и својој култури, а другоме пружити руку. Ми ту руку вечерас пружамо први и пружамо је радо”, Борис Милошевић, предсједник Српско народно вијеће.
“Пред нешто више од двије године покренули смо иницијативу да би Огулин добио културни центар какав наша заједница и град Огулин заслужују. Данас када су наше жеље остварене на овом мјесту исписује се повијест не само српске националне мањине Града Огулина, већ и свих наших суграђана. Огулин је данас добио један прекрасан репрезентативни простор, простор који ће бити мјесто сусрета, мјесто дијалога, мјесто стваралаштва и очувања наше богате културне баштине. Простор који је отворен свим људима добре воље, без обзира на расту, боју коже или етничку припадност. Простор у којем ће глас разума превладати и гдје ће будуће генерације исписивати повијест, проводити лијепе тренутке, забавити се и подружити”, Наташа Затезало, предсједница Вијећа српске националне мањине града Огулина.
Посвећење просторија новог центра вечерас су обавили оци православне црквене опћине СПЦ-а Огулин, Марко Врањеш и Саша Кремић.
Град Огулин су представљали, испред градоначелника Далибора Домитровића који је био спријечен, Невен Вујновић, његов замјеник, и Маринко Херман, предсједник Градског вијећа.
У програму свечаног отворења судјеловали су и Ања Шимпрага, саборска заступница, Дејана Перуничић, отправница послова Велепосланства Републике Србије у РХ, Ивана Стоиљковић, генерална конзулица Републике Србије у ријечком конзулату, Милан Вукелић, потпредсједник Савјета за националне мањине РХ, те испред Српског културног друштва (СКД) „Просвјета“, Синиша Таталовић и Чедомир Вишњић, уз мањинске доградоначелнике, замјенике жупана, представнике и представнице Вијећа српске националне мањине Огулина, Карловачке и сусједних жупанија.
У умјетничком програму судјеловала је сопранистица Невена Ђоковић, као и дјеца Јована Вујновић и Дамјан Ивошевић, рецитиравши окупљенима стихове Алексе Шантића “Остајте овдје”.
Програм свечаног отворења настављен је у огулинском Пучком отвореном училишту, у непосредној близини новоотвореног центра, с фолклорним програмом у организацији Вијећа српске националне мањине града Огулина, СКД-а „Просвјета“, пододбор Огулин, и Српског културно умјетничког и духовног друштва „Ђурђевдан“ из Дрежнице.
Фото: Сандро ЛЕНДЛЕР
