Република Српска увијек уз Србе са Косова и Метохије (видео)
Извор: РТРС
У сједишту Владе Републике Српске одржан је пријем за 550 ученика и просвјетних радника са Косова и Метохије, који бораве у Српској у оквиру програма „Спојимо дјецу Косова и Метохије и Републике Српске“, који организује Одбор за помоћ КиМ.
Свечаном пријему присуствовали су предсједник Српске Синиша Каран, предсједник Владе Саво Минић и министар просвјете и културе Боривоје Голубовић.
Осим ученика и наставника са Космета, пријему су присуствовали и представници локалних заједница из Републике Српске, директори школа, просвјетни радници.
Ученица седмог разреда Основне школе „Десанка Максимовић“ из Косовске Каменице Софија Јовановић, која по други пут борави у Републици Српској, захвалила је на добродошлици, истичући да је важно што долазе у Српску јер се ту осјећају добро и пријатно са својим другарима.

Предсједник Одбора за помоћ Косову и Метохији Милорад Арлов рекао је да је у оквиру овог пројекта, који се реализује од 2012. године, више од 10.000 српске дјеце, просвјетних радника и младих са потешкоћама у развоју са Косова и Метохије боравило у 34 локалне заједнице Републици Српској.
– Србима на Косову и Метохији је потребна морална и свака друга помоћ да би опстали и сачували свето српско Косово и Метохију – истакао је Арлов и додао да ове године у 20 локалних заједница у Српској борави око 800 дјеце и просвјетних радника са Косова и Метохије.
Предсједник Републике Синиша Каран је рекао да Србија и Република Српска морају и на овакав начин бити гаранти очувања српског националног бића које се стварало и родило на Космету.
– Српско национално биће је синоним државности и идентитета српског народа – рекао је Каран.
Подсјетио је на Декларацију Свесрпског сабора о заштити националног и политичког бића и заједничкој будућности свих Срба гдје год да живе, која је најзначајнији документ српског народа у посљедњих 100 година.
Навео је да је Декларацијом предвиђено и да се дјеца и млади посјећују како би схватили да су дио јединственог народа и националног бића, једне вјере, културе, обичаја и једног писма и језика.
– То је посебно важно за дјецу на Косову и Метохији, гдје су Срби изложени егзистенцијалном напору да опстану и одрже животе и гдје је национални иденнтитет стално нападан – рекао је предсједник Српске.
Премијер Српске Саво Минић је пожелио добродошлицу ученицима и наставницима са Косова и Метохије, пожељевши им да из Српске понесу много лијепих успомена и утисака.
– Најмање што можемо урадити је то да будемо са њима и уз њих – истакао је Минић.
Он је истакао да Република Српска жели на сваки начин да покаже да је са српским народом на Косову и Метохији који се тренутно налази у тешкој ситуацији.
Минић је поручио да су Срби, било да живе на Косову и Метохији или у Републици Српској, један народ, са једном вјером, језиком и писмом.
Министар просвјете и културе Републике Српске Боривоје Голубовић рекао је да долазак дјеце и наставника са Косова и Метохије у Републику Српску није само пука посјета, већ прилика за ставарање нових пријатељстава и едукативних садржаја које ће дјеца памтити читав живот.
Он је истакао да Министарство и Влада пружају максималну подршку његовању културних веза са Србима на Косову и Метохији.
Предсједник Српске је прије почетка пријема рекао да програм „Спојимо дјецу Косова и Метохије и Републике Српске“ има хуманитарни карактер и да је веома значајан.
Премијер Српске је истакао да Република Српска жели да покаже српском народу на Косову и Метохији да разумије његов положај и да је увијек уз њега.
Дјеца са КиМ и њихови пратиоци гости су у 20 градова и општина у Републици Српској, гдје бораве до 26. јуна.
ФОТО: РТРС
