Ако се Американци повуку са Космета, бићемо „један-на-један“ са косовским снагама

Подјелите чланак

Пише: Српскопитање

У емисији „Да Можда Не“ РТС-а говорило се о првим потезима Доналда Трампа – како председник Америке испуњава своја предизборна обећања и какве је реакције изазвао.

У једном тренутку аутор и водитељ емисије Оливера Ковачевић цитирала је америчког министра одбране Џејмса Матиса како би он препоручио смањење америчких снага на КиМ: „Пре него што би било мудро да се смањи америчко присуство на Косову, косовске безбедносне снаге морају добити мандат да спроводе домаћу безбедност у одбрани територије.“

На то је реаговао др Стеван Гајић, рекавши „Желео бих само једну историјску паралелу да направим. Када се завршавао Вијетнамски рат, процес који се звао ’вијетнамизација Вијетнама’, председник Никсон је прогласио победу, предао је снагама – да не кажем Косовском заштитном корпусу Вијетнама – да воде даље рат. Врло брзо после тога су снаге Вијетконга и Северног Вијетнама заузеле Сајгон и ујединиле Вијетнам. Дакле, постоји пракса код Американаца да кад желе да напусте своје клијенте – кажу ’ево, сад сте ви независни, па се сами сналазите’. Ја уопште не видим ову изјаву [Џејмса Матиса] као нешто сасвим лоше.“

Оливера Ковачевић: Кажете да није лоше да се Американци повуку, а алтернатива повлачењу је – каже Матис – да косовске безбедносне снаге чувају суверенитет земље.

Стеван Гајић: Каква је разлика нама између УЧК, Бали комбетара или косовских безбедносних снага?

Оливера Ковачевић: Добро, ви мислите да је свеједно да ли је тамо КФОР или косовске снаге?

Стеван Гајић: Апсолутно! То је територија Србије и ја мислим да је сјајно да Американци напусте Косово и да то оставе косовским безбедносним снагама.

Оливера Ковачевић: Да ипак Тачи управља? Добро.

Стеван Гајић: Не, него да просто имамо ситуацију у којој повратак [КиМ] под уставни оквир Србије не би значио и сукобљавање са силом као што је Америка.

Оливера Ковачевић: Какав повратак под уставни оквир Србије?

Стеван Гајић: Повратак Косова и Метохије, према одредбама Бадинтерове комисије.

Оливера Ковачевић: Нисам баш разумела…

Стеван Гајић: Како нисте разумели?

Оливера Ковачевић: Косовске безбедносне снаге, то је војска Хашима Тачија…

Стеван Гајић: Да, као што је и УЧК била војска Тачија и Рамуша Харадинаја.

Оливера Ковачевић: То је та војска, ви кажете да је боље да буде та војска на Косову него да буде тамо КФОР?

Стеван Гајић: Нисам то рекао. Рекао сам вам да Американци говоре о повлачењу са Косова, у тој ситуацији ми ћемо бити „један-на-један“ са тим косовским снагама.

Оливера Ковачевић: Како „један-на-један“? Не разумем. Они су на Косову, ми смо у ужој Србији.

Стеван Гајић: Не знам да ли треба да вам нацртам?

У емисији су још учествовали Милан Мишић, спољнополитички коментатор Политике, Ратко Дмитровић, генерални директор и главни уредник Компаније „Новости“ АД и Златко Паковић, позоришни редитељ и колумниста листа „Данас“.

ФОТО: фејсбук

Сличне објаве

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *