„Пробој Коридора – битка за опстанак српског народа и живот Републике Српске“
Извор: Независне новине
Операција „Коридор 92“ није била обична војна акција, већ битка за опстанак српског народа и живот Републике Српске, изјавила је данас (21.јуна) српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић поводом 34 године од најславније битке Војске Републике Српске.
„У тој бици нисмо имали избора осим да побиједимо, да територијално повежемо Републику Српску и пробијемо спасоносни коридор ка Србији. Свака школа, вртић, фабрика или болница коју данас изградимо, само су дио дуга према онима који су херојством и животима одбранили Републику Српску“, навела је Цвијановићева.
Захваљујући њима и свим њиховим саборцима, Цвијановићева је нагласила да данас живимо у слободи, чувајући свој идентитет, културу и начин живота.
„Наша је обавеза да ни данас не посустајемо пред изазовима. На темељима славне прошлости, дужни смо да градимо сигурну будућност за генерације које долазе. Нека је вјечна слава и заувијек хвала херојима“, написала је Цвијановићева на друштвеним мрежама.
„Пробој Коридора омогућио слободу и формирање Републике Српске“
Предсједник СНСД-а Милорад Додик оцијенио је да је пробијање коридора у Одбрамбено-отаџбинском рату омогућило слободу српском народу на овим просторима и формирање Републике Српске.
Додик је истакао да „неће успјети ратне и поратне муслиманске намјере да мајоризују Србе на територији БиХ по такозваном ‘грађанском принципу-један човјек-један глас'“.
„Та њихова концепција је и данас иста уз подршку неких страних фактора. Међутим, Српска и даље има снажан капацитет да одлучује о важним питањима на најбољи начин у интересу српског и других народа“, рекао је Додик новинарима на Дугој Њиви гдје је обиљежено 34 године од Пробоја коридора кроз Посавину.
Додик рекао је да дионица ауто-пута од Добоја до Брчког треба да носи назив „9. јануар – Коридор живота“ јер да није било Пробоја коридора не би било ни данашњих коридора.
„Уколико Република Српска и српски народ не ојачају своју снагу, Српска неће постојати, зато је данашња борба за Републику Српску једнака оној коју смо водили овдје када смо ослобађали коридор“, рекао је Додик на обиљежавању 34 године од Пробоја коридора.
„Српски народ дигнуте главе обиљежава историјске догађаје“
Предсједник Владе Републике Српске Саво Минић рекао је новинарима да је неопходно да српски народ дигнуте главе обиљежава историјске догађаје као што је операција „Коридор 92“, те да сви борци Војске Републике Српске морају бити поштовани.
Минић је исткао да је обавеза бринути о демобилисаним борцима Војске Републике Српске и Војске Републике Српске Крајине, ратној сирочади, логорашима, те да неопходно чинити све да би борци и њихови потомци били поштовани.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Радан Остојић је рекао да је битка за коридор Војске Републике Српске била величанствена.
„Спријечила је неки нови геноцид над Србима, а побједом су обезбијеђени слобода, повезивање с матицом Србијом и касније стварање и конституисање Српске“, рекао је Остојић.
Државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Никола Вукелић истакао је да се и данас са Дуге Њиве послала порука да су Срби с обје стране Дрине један народ и да дијеле заједничку историјску судбину.
Војна операција „Коридор 92“ трајала је од 14. до 28. јуна 1992. године на подручју Посавине. Извеле су је снаге Првог крајишког корпуса, Источнобосанског корпуса и полиције Републике Српске Крајине, а командовао је генерал Момир Талић, преноси Срна.
Директан повод за ову војну акцију, која је најсвјетлији и најхуманији ратни подвиг ВРС, била је смрт 12 беба у бањалучком породилишту због недостатка кисеоника.
Према подацима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица Републике Српске, у операцији „Коридор 92“ погинуло је 877 припадника ВРС, 15 припадника МУП-а Српске и 17 припадника МУП-а Републике Српске Крајине.
ФОТО: РТРС
