Видовданско рушење Саборне цркве у Бихаћу

Подјелите чланак

Пише: Српскопитање

На данашњи дан, на Видовдан 28.јуна 1941.године срушена је Саборна црква Свете Тројице у Бихаћу, прва порушена у успостављеној НДХ и одмах након тога креће геноцид, по брзини убијања сматра се првим у Европи!

За само два мјесеца на Гаравицама убијено је око 12.000 људи, међу којима велики број дјеце.

Убијени су становници Бихаћа, Цазина и околиних села Доња Гата, Бугар, Притока, Голубић, Бијело Брдо,Тихотина, Врело, Осредак, Грабеж, Грмуша, Личко Петрово Село, Мељеновац, Лоховска Брда, Лохово, Хргар, Прашчијак, Рипач, Рачић, Горјевац, Дубовско, Дољани, Стјењани, Липа, Теочак, Рајновци, Калати, Јанковац, Злопољац Кордунски Љесковац, Јамарје, Нова и Стара Кршља итд..

Сви су били скоро искључиво Срби и у мањем броју Јевреји из самог града Бихаћа.

На мјесту гдје је некад била црква Свете Тројице данас је зграда општине Бихаћ. Након свега, Срба у Бихаћу има стотињак а Јевреја нема одавно.

Извор: фејсбук страница Војска Републике Српске

ФОТО: фејсбук

Сличне објаве

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *