Богородичина црква у Прилипцу и легенда која траје…
Пише: Српскопитање
Храм Рођења Пресвете Богородице у Прилипцу, месту на територији општине Пожега, припада Епархији жичкој Српске православне цркве. Представља непокретно културно добро као споменик културе.
Црква Рођења Пресвете Богородице је из 1374. године и задужбина је кнеза Лазара. Налази се на 6-ом километру од Пожеге, у селу Прилипац. Село и црква везани су за причу о сукобу великаша Николе Алтомановића и Лазара Хребељановића. По предању чувеног дубровачког хроничара Мавра Орбина, кнез Лазар и жупан Никола састали су се у зиму 1372. године на брду у Капицама (како се село некада звало) како би разрешили спор. Тада Николини људи покушаше на превару да убију Лазара, али га спаси велики златан крст који је носио на грудима и који је зауставио смртоносан ударац мача. Сукоб који није решен мирним путем, разрешен је ратом. На месту где је преговарао са Николом, а недалеко од места где се одиграо бој, кнез Лазар је саградио цркву у знак захвалности Богу што је остао жив и победио у боју (слично предање је везано и за манастир Вујан код Чачка).
Црква је подигнута на једној узвишици изнад поља где се улива река Краварица у Моравицу, усред борове шуме. Окренута је североистоку. Средње је величине, зидана је без метра, па је неправилне основе, а зидови су неједнаки. Укопана је мало у земљу, па се у њу улази низ два степеника. Озидана је од ломљеног камена и сиге. На фасадама нема нарочитих декорација, сем венца који је јако изражен свуда испод стрехе.
Црква је једнобродна са троделним олтаром, који се споља завршава са округлом олтарском апсидом. Унутар нема живописа. Двадесетак икона на иконостасу настале су у периоду од 1830. до 1840. године и врло су лепе. У порти цркве је прелеп конак, свратиште бројних путника намерника, који својим изгледом оставља без даха сваког ко га посети.
Црквени парох Милан Поповић, дошао је 1988. на службу у Прилипац и од тада непрестано обнавља Лазареву задужбину и настоји да у селу Прилипцу буде заступљена и уметност. Пре његовог доласка, црква је била запуштена, а пут до ње пропао. Уз помоћ мештана, општине Пожега и министарстава, обновљена је црква, направљен конак са уређеним собама, асфалтиран је пут, направљен мост преко Моравице уместо срушене скеле и обновљена стара сеоска школа.
Године 1995, установљена је ликовна колонија, од када се овде стално окупљају уметници. У сврху излагања слика, део конака и здања поред улаза у црквену порту, претворени су у мале галерије. Црква сада има богату колекцију уметничких слика, око 500, која је радо посећена.
Црквена општина Прилипац, Храм Рођења Пресвете Богородице у Прилипцу и Уметничка колонија „Прилипац”, додељују књижевну награду „Печат Кнеза Лазара”.
Први добитник новоустановљене награде за најбољу књигу инспирисану духовношћу и објављену између два празника Мале Госпојине, односно две храмовне славе и два сазива уметничке колоније „Прилипац” је Љиљана Хабјановић Ђуровић, за књигу „Свих жалосних радост”. Награда је добитници уручена у конаку Храма Рођења Пресвете Богородице у Прилипцу, током трајања 11. сазива Уметничке колоније „Прилипац”, односно на Крстовдан, 27. септембра 2005. године.
Извор: фејсбук страница Занимљива историја и географија
ФОТО: фејсбук
